LPG Tanklarında Veeder-Root Probe Teknolojisi İle Yeni Dönem

probe1

LPG tanklarında uygulamaya başlanan bu yeni uygulama ile ilgili TORA Petrol Montaj ve Otomasyon Müdürü Metin Özen açıklamalarda bulundu.

   “Akaryakıt depolama tanklarında aktif olarak kullanılmakta olan Tank otomasyon sistemleri ve burada kullanılan teknolojinin aynısı ile LPG tanklarının da seviye ölçümü ve takibinin yapılması artık çok daha kolay. Tank otomasyonu ve probe teknolojisinin lider firması Vedeer-Root tarafından üretilen LPG probu sayesinde akaryakıt tanklarında olduğu gibi yüksek hassasiyetli ölçüm ve takip yapılması mümkündür.

 Aslında yeni olmayan bu teknolojinin, LPG tanklarının yapısı, üretim tekniği ve mevcut tanklar üzerinde herhangi bir değişikliğin yapılamamasından ötürü uygulanabilirlik anlamında yeterli bir çalışma alanı bulunamadı. Özellikle mevcut LPG tankların imalatı sırasında bu tarz ölçüm teknolojileri için yedek tank girişleri olmaması ve LPG tanklarında bu tarz modifikasyonların sonradan yapılamaması bu teknolojinin kullanımında en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor.

 TORA Petrol olarak son 3 yıldır yaptığımız çalışmalar ve incelemeler sonucu bu teknolojinin ülkemizde ki tüm LPG tanklarında, tank üzerinde herhangi bir modifikasyon ihtiyacı olmadan uygulanabilir bir hale gelmesinde Veeder-Root firması ile önemli geliştirmeler yaparak tüm LPG tanklarında kullanılabilecek bir ürün ortaya çıkmasını sağladık. Şuan kullanılan geleneksel yöntem olan Rochester şamandırası ile seviyenin ölçülmesi yerine, aynı noktadan Dijital teknoloji ile çalışan LPG seviye probu montajı yapılarak tüm tank fonksiyonları akaryakıt tanklarında olduğu gibi çok daha yüksek hassasiyetlerde ölçülebilir ve raporlanabilir.  Yapılan saha çalışmaları ve demo montajlar sonrası ürünü 1 yılda fazla bir süre test eden BP Petrolleri A.Ş. bu teknolojiyi kullanmaya karar verdi. Ve projenin hayata geçirilmesine yönelik gerekli anlaşma ve akabinde tedarikler yapıldı. Uzun yıllardır akaryakıt tankları otomasyonunda Veeder-Root teknolojisi ile çalışan BP Petrolleri A.Ş. LPG tanklarında da Veeder-Root kalitesi ve hassasiyetini tercih etmiştir.

Sistemin genel özelliklerinden bahsedecek olursak;

Bunun öncesinde geleneksel seviye ölçümünün nasıl olduğunu kısaca bir hatırlamak da fayda var. Hali hazırda LPG tanklarında yakıt seviyesinin miktarı ile birlikte hareket eden bir şamandıra mevcut ve buradan alınan hareket ile tankın doluluk oranı  %40, %30 gibi rakamlar ile gösterilmektedir. Yapılan bazı formülasyonlar ile bu oranların litre bazında karşılığı hesaplanabilse de hata payı akaryakıt tanklarındaki hassasiyet ile kıyaslandığında oldukça yüksek. Ayrıca süreç içerisinde bu ölçümü yapan ekipmanda meydana gelen arızaların giderilmesi için satışı durdurarak tank tamamen boşaltılmalı ve gas-free dediğimiz uygulama sonrası değişim sağlanmalıdır. Buda bu arızanın giderilmesindeki maliyeti oldukça yükselten bir operasyondur. Ürünün seviye ölçümündeki hassasiyeti, arıza frekansı ve bakım maliyetlerindeki bu dezavantajlar düşünüldüğünde probe teknolojisini kullanıyor olmak süreç içinde işletmeye ciddi anlamda maddi ve operasyonel avantajlar sağlamaktadır.

Veeder-Root LPG probu mevcut şamandıralı yapının demonte edilmesi sonrası aynı noktadan tanka monte edilebilmektedir. Yalnızca montaj için bir kereye mahsus tank gas-free işlemine tabi tutulduktan sonra montaj sonrası olası bir servis ihtiyacında hiçbir şekilde gas-free (tankın boşaltılması) gibi bir ihtiyaç yoktur.

Probe kullanımı ile birlikte tank içindeki LPG miktarını;

  • Milimetre cinsinden sıvı seviyesinin ölçümü ve bunun Litre olarak hesaplanması,
  • Tank içi sıcaklık değerini,
  • Yapılan dolumların otomatik tespit edilmesi ve artış miktarının kaydedilmesi,
  • Multi-point kalibrasyon tablolarının uygulanabilirliği,
  • Kritik ürün seviyelerinde dalgıç pompayı koruma veya dolumu durdurma gibi fonksiyonların devamlılığı,
  • Otomasyon sistemi ile entegrasyon ve verilerin merkeze iletilmesi raporlanmasında aynı platform ve bunun sonucunda ilave GPRS iletişim altyapısı ve donanımlara olan ihtiyacın ortadan kalkması,
  • 10 yıl ve üzeri kanıtlanmış çalışma performansı,
  • LPG Tankı çalışma basınç sınıfına uygunluk ve tankın testi vb. aktiviteler sırasında herhangi bir demontaj ihtiyacının olmaması,

Veeder Root’un stok takibi konusunda ki üstün kalitesi ve kullanıcıya sunduğu avantajlar LPG tanklarında da kullanımıyla istasyonlar ileriye dönük tüm yasal düzenlemelere karşı da hazır olacaklardır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s